Logopedická prevence

Projekt mateřské školy - pracoviště Bílkova ul. Název projektu: „Jazykové rozcvičky pro kluky a holčičky a jejich rodiče“. Každý den si po ránu, jazýček svůj protáhnu. Procvičím si slovíčka, to je moje rozcvička.

V rámci  rozvojového program Podpora logopedické prevence v předškolním vzdělávání v roce 2014  jsou  v projektu mateřské školy připravena cvičení na rozvoj motoriky řečových orgánů, jemné motoriky, dechu, hlasu, slovní zásoby, smyslového vnímání, kterými se u dětí prostřednictvím rozmanitých her a činností budou rozvíjet jejich řečové schopnosti ve všech třídách mateřské školy (logopedický koutek Povídálek).

Logopedická cvičení budou souběžně rozvíjet jednotlivé roviny jazyka – slovní zásobu, správnou výslovnost, gramatickou správnost a užití komunikace v praxi. Současně budou prováděna grafomotorická cvičení podporující rozvoj grafických projevů dětí.

Vytvořením „centra“ jazykových aktivit vznikne zázemí pro celé pracoviště, bude zdůrazněn význam provádění logopedické prevence při spolupráci s rodiči.

Cíle projektu:

• Logopedická prevence ve zvýšené míře u dětí předškolního věku. (Uvědomujeme si, že děti mají stále častěji problémy nejen s vyjadřováním, ať už jde o nejrůznější logopedické vady či obtíže při komunikaci s ostatními dětmi a dospělými, formulací myšlenek do vět, ale také s nasloucháním a porozuměním mluvenému – udržení pozornosti, soustředění.)
  • Zapojení rodičů. (Chceme, aby nebrali logopedické obtíže svých dětí na lehkou váhu, nepodceňovali je, ale aktivním přístupem snažili se je včas řešit.)
  • Příprava dětí na bezproblémový vstup do ZŠ. (Chceme ještě lépe děti připravit na vstup do ZŠ, snížit počet odkladůškolní docházky  z důvodu  logopedického problému.)
  • Proškolení pedagogických pracovníků. (Budou odborně pracovat s dětmi, ale také dokážou kvalifikovaně poradit rodičům, na jaká další zařízení se v případě potřeby obrátit.)
  • Vybavení moderními didaktickými a logopedickými pomůckami. (Vytvoření podnětného prostředí pro pravidelné logopedické aktivity bude motivovat děti, rodiče a pedagogy)

Celkový rozpočet projektu zahrnuje vlastní vklad žadatele projektu MŠ Boskovice a dotaci od ministerstva MŠMT.

Celkový rozpočet činí 126.325,-Kč

Z toho: dotace MŠMT 80.000,-Kč, vlastní zdroje MŠ  46.325,-Kč