Odstartovali jsme nový technický projekt

Děti začaly pracovat na novém technickém projektu.

14

Město Boskovice brzy oslaví 800 let od svého vzniku. Jak asi vypadaly Boskovice kdysi dávno? Co bychom mohli vidět, kdybychom nahlédli třeba do středověku? Paní učitelky a děti z mateřské školy Komenského se rozhodly, že právě středověk bude tématem jejich dalšího projektu.
A opět mají velkou podporu paní ředitelky Dagmar Burianové. Každá třída má k dispozici pilky, svěráky, kladívka, aku-šroubováky a další nářadí. Tento školní rok bylo všech devět tříd dovybaveno vším, co je k technické práci potřeba. Byl zakoupen zajímavý materiál, který je dostupnější variantou balzového prkénka. Jedná se o extrudovaný polystyren, ze kterého se děti chystají vytvořit krásná díla.
Dalším velkým a dlouholetým podporovatelem naší mateřské školy je Místní akční skupina Boskovicko Plus.

Během měsíce prosince měli rodiče možnost hádat, jakému tématu se děti letos hodlají věnovat. První nápovědou byla koruna krále, kterou děti ze třídy Mravenečci vyřezaly z balzového prkénka. Poté do polystyrenu zatloukly hřebíčky, které utvořily obrys meče. A nakonec prozradily, kolik písmen obsahuje název projektu. Rodiče mohli napsat svoji odpověď na papírek, vhodit jej do krabičky a doufat, že "mravenečci" vylosují právě je.

Středověk. Jaké tehdy asi lidé nosili oblečení, na jaké nástroje hráli, a jaká řemesla vlastně ovládali? Byly princezny opravdu tak vznešené a jejich šaty tak honosné? Jak lidé vůbec dokázali postavit tak velkolepé hrady často na vysokých kopcích? A jak je
to možné, že rytíři zvládli bojovat v tak těžkém brnění? A koho vlastně chránili?
Paní učitelky momentálně mají co vysvětlovat. Žádný projekt se totiž neobejde bez spousty zvídavých otázek dětí. Minulý rok to však měly paní učitelky přece jen trochu jednodušší. Loňský projekt nesl název "Máme rádi naše krásné město Boskovice".
Jistě si vzpomínáte, jakou krásnou miniaturu města děti z mateřské školy Komenského vytvořily. Paní učitelky děti jednoduše vzaly na procházku, a děti si tak mohly prohlédnout budovu, kterou následně vytvářely z balzových prkének a dalšího materiálu. Nyní ale bude třeba zapojit mnohem více fantazie.
O tom, že bujná fantazie k dětem zejména předškolního věku neodmyslitelně patří, vás ostatně hned přesvědčí třída Šnečků, která vytvořila nádherného koně s udatným rytířem. Dětem dalo velkou práci zejména vyřezávání z extrudovaného polystyrenu.
Velmi zajímavé je také to, že děti mohou s rytířem manipulovat. Jak si můžete všimnout na fotografiích, je pohyblivý. První hotová práce je tedy na světě. Rodiče dětí si ji již nyní mohou prohlédnout ve vestibulu mateřské školy, přímo u hlavního vchodu.
Děti z ostatních tříd nyní pracují na dalších krásných výrobcích. Nechte se překvapit, co nového, středověkého, vám ukážeme příště!

Boskovice slaví 800 let od svého vzniku,

jak asi mohly vypadat v době středověku?

Zajíčci vám prozradí, kdo to byl pán Velen,

a co vlastně znamená Sedmizubý hřeben.

Sovičky představí šperky vysoké hodnoty,

k vidění tu budou i korunovační klenoty.

Možná, že se krásná hudba naší školkou rozezní,

Veverky mají na starosti zas nástroje hudební.

Mravenečci vytvoří kulisy z dávného století,

ve fotokoutku se jako král každý rád vyfotí.

Ježečci si vyzkouší řemeslo hrnčíře,

jsme zvědaví, jak vypadaly starodávné talíře.

Práci našich Medvídků každý rád ocení,

vyrobí nám totiž pravé rytířské brnění.

Sluníčka vám předvedou středověké korále,

litci kovů je tvořily pro princezny i pro krále.

K tanečku si holčičky nasadí princeznovské korunky,

a k tomu si oblečou přenádherné sukýnky.

A šít boty byla kdysi velmi těžká věc,

Koťátka si vyzkouší, jak je tvořil švec.

Řežeme, brousíme, vrtáme, šijeme a taky zatloukáme,

brzy vám zase předvedeme, jak šikovné děti tu máme!