Technické školky 2020 - 2021- Projekt " Mám rád svoje město Boskovice"

B


Technika spojuje děti v mateřské škole v Boskovicích

 

Vzhledem k aktuální situaci zrušila mateřská škola Boskovice různé akce, které mají děti moc rády. To však paním učitelkám z pracoviště Komenského, nezabránilo vymyslet nápad, jak děti alespoň na dálku spojit. Rozhodly se, že vytvoří projekt „Máme rádi naše krásné město“, který podpoří spolupráci mezi dětmi a učitelkami napříč třídami. Jak to vymyslely?

Každá třída si zvolila nějakou významnou část centra našeho města Boskovice, kterou vyrobí. Zatímco některé děti budou konstruovat kostel sv. Jakuba, jiné budou zase usilovně pracovat třeba na boskovickém zámku. Paní učitelky už mají nachystaný stůl, na kterém bude celá miniatura centra našeho města stát.

Nejzajímavější na celém projektu je fakt, že děti své výtvory tvoří na základě projektu "Technické školky". Děti tedy stavby vytváří pomocí balzového prkénka, využívají pilek, kladívek, šroubováků, pravítek, kružítek, a dalších technických pomůcek. Jiné výtvory zase šijí, protože některé děti již ovládají šicí stroje. Všechny třídy se inspirují metodikou "Technické vzdělávání pro mateřské školy v praxi", která vyšla v září pod záštitou MAP Boskovice a MAS Boskovice PLUS, a také díky spolupráci s MŠ Boskovice a grafičkou Hanou Žalmanovou. Celý projekt by se neobešel bez velké podpory paní ředitelky Dagmar Burianové, která technické vzdělávání dětí předškolního věku chápe jako velmi důležité.

 

Mottem projektu, na kterém děti pracují je: 

Odděleně ale přesto,

vytvoříme krásné město.

I když tady covid je,

technika nás spojuje.


Začátkem školního roku v Mateřské škole Komenského odstartoval projekt „Máme rádi naše krásné město“, který vychází z projektu „Technické školky“. Přesto, že se děti nemohly potkávat na žádných hromadných akcích, začaly přeci jen dělat něco společně. Děti ve třídách vytváří dominanty města Boskovice. Výrobky se potom shromažďují na jednom místě, a z nich pak pomalu, ale jistě, vzniká miniatura města.

Mnoho budov jste již mohli spatřit za výlohou zdravé výživy „Na cestě“. Dnes tam však už nestojí ani jedna jediná. Celý projekt se totiž blíží do finále. V současné chvíli děti usilovně pracují na silnicích, cestách a chodnících, protože chtějí, aby jejich budovy byly zasazeny do co možná nejreálnějšího prostředí.

Jak jsme již psali dříve, děti pracují s opravdovým nářadím. Kdybyste mohli nahlédnout do tříd mateřské školy Komenského, zjistili byste, že ve třídách skutečně vznikly malé dílničky, kterým nechybí dětské ponky, šroubováky, pilky, svěráky, brusné papíry, balzová prkénka a mnoho dalšího. Projekt „Technické školky“, který podporuje paní ředitelka Dagmar Burianová společně s MAS a MAP Boskovice si zde našel své místo, a je již neodmyslitelnou součástí školky.

Přestože miniatura města ještě není u konce, paní učitelky z pracoviště Komenského již vědí, že nejdůležitější cíl projektu byl naplněn. Děti si v minulých měsících díky dostupným technologiím mohly prohlédnout fotografie, kde pracují jejich kamarádi třeba na boskovickém zámku. Viděly dokonce i videa, kde jiné děti vyřezávají stromy a brousí střechu zámeckého skleníku. A taky především věděly, že v tom nejsou samy. Že celý tento projekt je spojuje dohromady, a když se lidé spojí, mohou vytvořit opravdu úžasné věci.

„Paní učitelko, to ti stavitelé museli být ale hrozně pracovití, že?“ přemýšlel nahlas jeden chlapeček, který právě natíral střechu boskovického kostela.

„Byli, přesně jako vy,“ ubezpečila ho paní učitelka.

„No, máme tady asi hodně budov,“ zamyslela se zase holčička, která právě přemýšlela, kam umístí letní kino.

Když se my, paní učitelky zamyslíme, tento projekt není jen o tom, že nás jako kolegyně spojil, a všechny třídy dosáhly něčeho společně. Děti si také uvědomily, že když chtějí udělat něco velkého, dá to spoustu práce, a není to hned. Naučily se větší trpělivosti, zjistily, že Boskovice jsou městem, které mají snad všechno, co může město mít. Od radnice, přes zámek, až po zříceninu hradu obklopenou překrásnou přírodou. No a taky, že ti „stavitelé“ s tím naším městem měli opravdu spoustu práce. 

Na závěr se pokochejte zámeckým skleníkem a budovou pošty očima dětí.