Technické školky 2021-2022- Projekt "800 let založení města Boskovice - středověk"

IMG_8151

Odstartovali jsme nový technický projekt


Město Boskovice brzy oslaví 800 let od svého vzniku. Jak asi vypadaly Boskovice kdysi dávno? Co bychom mohli vidět, kdybychom nahlédli třeba do středověku? Paní učitelky a děti z mateřské školy Komenského se rozhodly, že právě středověk bude tématem jejichdalšího projektu.

A opět mají velkou podporu paní ředitelky Dagmar Burianové. Každá třída je vybavena pilkami, svěráky, kladívky acu-šroubováky, apod. Tento školní rok bylo všech devět tříd dovybaveno vším, co je k technické práci potřeba a byl zakoupen zajímavý materiál, který je dostupnější variantou balzového prkénka. Jedná se o extrudovaný polystyren, ze
kterého se děti chystají vytvořit krásná díla.
Dalším velkým a dlouholetým podporovatelem naší mateřské školy je Místní akční skupina Boskovicko Plus.
Během měsíce prosince měly rodiče možnost hádat, jakému tématu se děti letos hodlají věnovat. První nápovědou byla koruna krále, kterou děti ze třídy Mravenečci
vyřezaly z balzového prkénka. Poté do polystyrenu zatloukly hřebíčky, které utvořily obrys meče. A nakonec prozradily, kolik písmen obsahuje název projektu. Rodiče
společně se svými dětmi mohly napsat svoji odpověď na papírek, vhodit jej do krabičky a doufat, že "mravenečci" vylosují právě je.


Středověk. Jaké tehdy asi lidé nosili oblečení, na jaké nástroje hráli, a jaká řemesla vlastně ovládali? Byly princezny opravdu tak vznešené a jejich šaty tak honosné? Jak
lidé vůbec dokázali postavit tak velkolepé hrady často na vysokých kopcích? A jak je to možné, že rytíři zvládli bojovat v tak těžkém brnění? A koho vlastně chránili?
Paní učitelky momentálně mají co vysvětlovat. Žádný projekt se totiž neobejde bez spousty zvídavých otázek dětí. Minulý rok to však měly paní učitelky přece jen trochu
jednodušší. Loňský projekt nesl název "Máme rádi naše krásné město Boskovice". Jistě si vzpomínáte, jakou krásnou miniaturu města děti z mateřské školy Komenského
vytvořily. Paní učitelky děti jednoduše vzaly na procházku, a děti si tak mohly prohlédnout budovu, kterou následně vytvářely z balzových prkének a dalšího materiálu. Nyní ale bude třeba zapojit mnohem více fantazie.
O tom, že bujná fantazie k dětem zejména předškolního věku neodmyslitelně patří, vás ostatně hned přesvědčí třída Šnečků, která vytvořila nádherného koně s udatným
rytířem. Dětem dalo velkou práci zejména vyřezávání z extrudovaného polystyrenu.
Velmi zajímavé je také to, že děti mohou s rytířem manipulovat. Jak si můžete všimnout na fotografiích, je pohyblivý. První hotová práce je tedy na světě. Rodiče dětí si ji již
nyní mohou prohlédnout ve vestibulu mateřské školy, přímo u hlavního vchodu.
Děti z ostatních tříd nyní pracují na dalších krásných výrobcích. Nechte se překvapit, co nového, středověkého, vám ukážeme příště!Naše školka je zapojená do projektu "800 let od vzniku Boskovic". Vybrali jsme si téma "středověk" a pomalu realizujeme krásnou výstavu, která bude odkazovat na Boskovice v dobách středověku.

STŘEDOVĚK - POKRAČOVÁNÍ.

Již jsme vám ukázali první krásné výrobky. Jedním z nich byl král, kterého z extrudovaného polystyrenu vyřezaly děti ze třídy Mravenečků. Děti ze třídy Šnečci zase překvapily propracovaným koněm a rytířem. Nyní bychom vám rádi představili další výrobky.

Třída Zajíčků se rozhodla pro ztvárnění pověsti o ptáčníku Velenovi. Kdo by tuto pověst neznal... No, možná právě malé děti o ní ještě neslyšely!

Velen byl podle legendy muž, který se živil ptáčnictvím. Proto děti vyřezaly z extrudového polystyrenu kruh, do kterého pak zapichovaly vrbové proutí. Nakonec vznikla krásná "ptáčníkova klec".

Jednou v lese Velen nalezl zbloudilého šlechtice. Nabídl mu přístřeší a pohostil jej. Když se pán vykoupal, rozčesal mu Velen dlouhé vlasy sedmizubým hřebenem. A právě onen dřevěný hřeben vytvořily děti ze třídy Zajíčci také.

Aby však měly pocit, že na nic nezapomněly, rozhodly se ještě pro výrobu erbu se sedmizubým hřebenem. Vděčný pán z Brna totiž Velena později pozval na oplátku na svůj hrad v Brně - Špilberk. Zde pak Velena přijal do stavu panského. Dokonce mu také věnoval pozdější panství Boskovice. Na věčnou památku onoho setkání v lese mu daroval erb se sedmizubým hřebenem. Možná velmi podobný tomu, jaký se povedl dětem z naší školky.

Víme, že to co děti zažijí, si také nejlépe pamatují. Až tedy znovu uslyší o boskovické pověsti, je možné, že si představí právě svoje výrobky, tři hlavní symboly, které vytvářely ve školce.

A to ještě není všechno. Také třída Ježečků dokončila svoji práci. Děti se věnovaly dvěma středověkým řemeslům. Prvním z nich bylo hrnčířství. Děti z keramiky vymodelovaly krásné hrnečky, protože v dobách středověku si kuchyňské nádobí z keramiky lidé často vytvářeli sami doma. Až později se keramika stala řemeslem specialistů.

Druhým, také velmi zajímavým tématem bylo kovářství. Zatímco dnes je kovářství spíše okrajovým nebo uměleckým řemeslem, dříve patřilo k nejvýznamnějším oborům lidské činnosti. Na venkově i ve městě bylo hlavní kovářskou činností okovávání koní. A tak třída Ježečků vytvořila velkou podkovu z extrudovaného polystyrenu jako symbol tohoto řemesla. 

Děti ze třídy Šnečci  již dříve vyřezaly koně a rytíře, nyní vystavily korunky z klasického polystyrenu, které potom dozdobily "drahokamy". Na své si tedy přišly také holčičky.

Podívejte se na fotografie, které zachycují postup výroby, a pokochejte se konečnými výtvory dětí. 

Na projektu "Středověk" pracují všechny třídy naší školky. Už teď se můžete těšit na další krásné výrobky, které již mají některé třídy vytvořené, jen jsme je zatím nevystavili. 

Výrobky jsou k vidění ve vestibulu hlavního vchodu mateřské školky.